اخباراخبار بیتکوین

استفاده از پروتکل اوردینال با فناوری ZK: آینده بیت کوین هوشمند را ساده می کند؟

استفاده از  اثبات دانش صفر یا Zero Knowledge و پروتکل اوردینال می‌تواند تراکنش‌های بیت‌کوین را ساده‌تر کند، و همچنین گام مهمی به سوی بیت‌کوین هوشمند تشکیل می‌دهد.

ظهور Ordinals در بیت کوین درهای زیادی را برای توسعه دهندگان و کاربران باز کرده است. با ثبت دائمی داده ها در بلاک چین بیت کوین، اشیاء دیجیتالی مانند هنر می توانند مالکیت قابل تاییدی داشته باشند. با این حال، نه تنها اشیاء هنر دیجیتال می توانند از این پیشرفت بهره ببرند. آدرس های دامنه نیز با استفاده از این فناوری امکان پذیر است.

باز کردن گره کلیدهای کیف پول عمومی

ارسال و دریافت تراکنش ها از طریق بلاک چین مزایای زیادی دارد. برخی از این موارد عبارتند از تایید پذیری تراکنش ها و تغییرناپذیری بلاک چین. به لطف بلاک چین، ارزش دیجیتال را می توان برای همیشه معامله کرد، مانند شخصی که یک اسکناس فیزیکی دلار را به شخص دیگری تحویل می دهد.

با این حال، استفاده از این فناوری برای همه آسان نیست. کاربران به مقدار معینی دانش در مورد نحوه عملکرد بلاک چین و کیف پول هایشان نیاز دارند و همچنین باید بدانند که چگونه رمزارز را به صورت ایمن به کیف پول ارسال کنند.

یکی از مشکلاتی که کاربران ممکن است تجربه کنند این است که کلیدهای عمومی می توانند کاملاً ترسناک باشند. آنها رشته های طولانی از اعداد و حروف به ظاهر تصادفی هستند. یک اشتباه سبب می شود یک ارز دیجیتالی یا گم می شود یا در کیف پول اشتباهی قرار می گیرد. و با تغییر ناپذیری بلاک چین، هیچ راهی برای بازگرداندن آن وجود ندارد.

Domain

در جایی که نیاز باشد، توسعه دهندگان دست به کار می شوند. یکی از پروژه های محبوبی که هدف آن کاربرپسندتر کردن تراکنش های رمزنگاری است، سرویس نام اتریوم (ENS) است. این پلتفرم این آدرس‌های کیف پول پیچیده در اتریوم را مانند هر وب‌سایتی به نام‌های دامنه به راحتی قابل خواندن تبدیل می‌کند.

با این حال، برای مدت طولانی، ادغام یک راه حل قابل مقایسه برای شبکه بیت کوین غیرممکن بود.

گامی به سوی بیت کوین هوشمند

همه اینها با BTCDomain تغییر می کند. این پلتفرم از دستورات و zk-STARK استفاده می کند، مخفف عبارت Zero-knowledge Succinct non-interactive argument of Knowledge، برای ایجاد آدرس های دامنه منحصر به فرد که می تواند در شبکه بیت کوین استفاده شود.

در اصل، Ordinals نوشته های منحصر به فردی در تراکنش های شبکه بیت کوین هستند. به این ترتیب، دستورات با استفاده از کاوشگر بلاک چین قابل تأیید هستند. BTCDomain از این رویکرد برای مرتبط کردن آدرس های دامنه بیت کوین استفاده می کند.

این پلتفرم حاوی تمام ابرداده های لازم در یک تراکنش بیت کوین است. هنگامی که یک کاربر BTC را به یکی از دامنه های ثبت شده ارسال می کند، به عنوان مثال، “satoshi.btc”، پلت فرم کلید عمومی زیرین را حل می کند تا بیت کوین به آدرس صحیح ختم شود.

برای اطمینان از اینکه این اتفاق به درستی رخ می دهد، کاربران باید بتوانند اعتماد کنند که سیستم تراکنش را به درستی حل می کند. اینجاست که تکنولوژی zk-STARK وارد می شود.

یکی از گزینه ها این است که کاربران یک گره کامل بیت کوین را در ترکیب با یک پایگاه داده معمولی بر روی دستگاه خود اجرا کنند. در حالی که این امکان پذیر است، نیاز به مهارت های فنی و زمان دارد. BTCDomain این مشکل را با حل یک تراکنش با استفاده از منابع پلتفرم حل می کند.

هر تراکنش بیت کوین را بررسی می کند و اثبات دانش صفر تولید می کند. سپس کاربران می توانند تأیید کنند که آدرس دامنه، کلید عمومی زیربنایی را که BTC به آن ارسال می کنند، در خود جای داده است.

علاوه بر این، با آخرین به روز رسانی میامی، BTCDomain اکنون به کاربران اجازه می دهد تا وب سایت خود را در شبکه بیت کوین ثبت کنند. به لطف به روز رسانی، این پلت فرم می تواند به طور خودکار نام دامنه ها را به وب سایت اختصاصی web2 حل کند.

به عنوان مثال، اگر کاربری مالک ordinal.btc باشد و یک فایل html بسازد و آن را در شبکه بیت کوین ثبت کند، BTCdomain می تواند به طور خودکار این وب سایت را در ordinal.btc.page نشان دهد.

BTCDOMAIN

انتقاد از اریدینال

با این حال، استفاده از Ordinals در بیت کوین انتقاداتی را برانگیخته است. با توجه به محبوبیت روزافزون آن، فعالیت این شبکه به طور قابل توجهی افزایش یافت. به نوبه خود، این منجر به کارمزد تراکنش های بالاتری شد و منتقدان را به مخالفت با استفاده از شبکه بیت کوین برای هر چیزی غیر از تراکنش های مالی سوق داد.

بنیانگذار BTCDomain، جی لی معتقد است که انتخاب هر کسی با بیت کوین است: «همه همیشه می توانند از بیت کوین به عنوان یک زنجیره تراکنش مالی استفاده کنند. ما (که به بیت کوین «هوشمند» اعتقاد داریم) هیچ گونه استفاده اصلی از بیت کوین را تحت تأثیر قرار نمی دهیم.

ممکن است کسی استدلال کند که موارد عادی کارمزد تراکنش ها را بالاتر برده است. اما ما در بازار آزاد هستیم. هر کسی که بالاترین نرخ کارمزد گاز را بپردازد شامل یک بلوک می شود. منصفانه است.»

به گفته لی، BTCDomain بیت کوین هوشمند را با نشان دادن به توسعه‌دهندگان که امکان ساخت اپلیکیشن‌های غیرقابل اعتمادی که فقط به بیت‌کوین متکی هستند، امکان پذیر است. این می‌تواند منجر به شکوفایی بخش مالی غیرمتمرکز بر اساس بلاک چین بیت‌کوین در آینده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا