اخبار

پل کروگمن، درباره زمستان ابدی بلاکچین هشدار داد

پل کروگمن، اقتصاددان برنده جایزه نوبل، در مورد احتمال زمستانی دائمی برای پروژه های بلاک چین، از جمله رمزارز، هشدار داده است.

در مقاله ای که در 1دسامبر در نیویورک تایمز منتشر شده است، پل کروگمن، این اقتصاددان ، برنده جایزه نوبل، در مورد زمستان ابدی ارزهای دیجیتالی از جمله بیت کوین و سایر شبکه های ارزهای دیجیتال که مبتنی بر بلاک چین هستند، هشدار می دهد.

این اقتصاددان در مورد کاربرد واقعی این فناوری و وجود نشانه‌هایی که در آینده باعث سقوط می شود را پیش‌بینی می‌کند. کروگمن از کاربرد واقعی این فناوری در حالی که جایگزین های متمرکز دیگری هم وجود دارند که در حال حاضر عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته اند نام می برد و به جامعه کریپتو، انتقاد می کند.

کروگمن در این باره تردید خود توضیح داد و گفت:

«چرا در بسیاری از جاها به زحمت و هزینه نگهداری دفتر کل پرداخت و گفت چرا اساساً هر بار که معامله ای انجام می شود آن دفتر را باید حمل کنیم؟ این کار چه فایده ای دارد؟»

بر این اساس و همچنین بر اساس سقوط اخیر یکی از بزرگترین صرافی های ارزهای دیجیتال در جهان، یعنی صرافی FTX، کروگمن معتقد است که این زمستان در جامعه ارزهای دیجیتالی ممکن است باعث کنارگذاشتن کامل فناوری بلاک چین و رمزارز شود.

او آن را با Fimbulwinter مقایسه کرد، زمستانی که بر اساس اساطیر نوردیک قبل از پایان جهان است.

نشانه های سقوط

نشانه های سقوط

به نظر کروگمن، در چند ماه گذشته، نشانه های متعددی وجود داشته که شرکت ها بازار ارزهای دیجیتالی را ترک کرده اند. این اقتصاددان به قطع همکاری که چندین شرکت مانند مرسک و بورس استرالیا در رابطه با پروژه های مبتنی بر بلاک چین انجام داده اند، به عنوان بخشی از توجیه صحبت هایش اشاره می کند.

همچنین، کروگمن آشکارا از دلیل وجودی بیت کوین انتقاد می کند و بیان می کند که «بانک ها به ندرت دارایی های مشتریان خود را می دزدند. در حالی که صرافی های ارزهای دیجیتالی به راحتی تسلیم وسوسه می شوند، و تورم شدید که ارزش پول را از بین می برد، عموماً فقط در میان هرج و مرج سیاسی اتفاق می افتد، که در مورد ارزهای دیجیتالی این گونه نیست.

در همین راستا، کروگمن اجماع اثبات کار (PoW) بیت کوین را مطرح می کند و خسارتی را که به محیط زیست وارد کرده است را ده‌ها میلیارد دلار تخمین می‌زند، بدون اینکه هیچ سود ظاهری به جز تولید «توکن‌های بی‌ارزش» نداشته باشد.

با این حال، این نظر با نظری که او در ماه می 2021 بیان کرد متفاوت است.  در آن زمان، او اظهار داشت که در حالی که به اصول پشت بیت کوین اعتقادی ندارد، اما او مطمئن بود که بازار ارزهای دیجیتالی مانند “فرقه ای است که می تواند به طور نامحدود زنده بماند.”

در ماه ژوئن، او ارزهای دیجیتال را با حباب مسکن و بحران وام مسکن ارزان قیمت مقایسه کرد و گفت: «این خانه‌ای است که نه روی شن، بلکه روی هیچ چیز ساخته شده است».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا