آموزش

لغو تراکنش در کیف پول متامسک و تراست ولت

در این پست کاربردی نحوه لغو تراکنش در متامسک بررسی میشود. بسیاری از کاربران شبکه اتریوم احتمالا متوجه شده اند که تایید تراکنش ها ممکن است بیشتر از حد معمول طول بکشد. داشتن یک تراکنش معلق می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که شبکه سنگین شده و بارگذاری های زیادی روی شبکه در حال انجام است و همچنین کارمزدها به سرعت بالا بروند. ممکن است تراکنش شما کارمزد گس بسیار پایینی داشته باشد نکته این است که ماینرها ابتدا پرداخت ها را با کارمزد بالا پردازش می کنند. با این حال، این فرآیند را می توان با جایگزینی تراکنش با تراکنش دیگری با کارمزد بالاتر تسریع کرد.

راه دیگر این است که شما باید منتظر بمانید تا کارمزدها در شبکه کاهش یابد و ماینرها تراکنش شما را پردازش کنند این باعث می شود که شما گیر بیفتید زیرا تا زمانی که آن تراکنش حل نشود نمی توانید تراکنش دیگری ارسال کنید و این گیر افتادن آزاردهنده است درسته؟ در این مقاله از کافه ترید توضیح خواهیم داد که چگونه یک تراکنش گیر افتاده را که برای مدت طولانی معلق است، سرعت بخشیده یا آن تراکنش را به طور کامل لغو کنیم.بیایید نگاهی دقیق تر به نحوه انجام این کار بیندازیم.

قبل از هر چیز، کاربران باید این واقعیت را در نظر بگیرند که لغو یا جایگزینی یک تراکنش انجام شده غیرممکن است مگر اینکه در حالت تعلیق باشد. لازم به ذکر است که تایید پرداخت ها از چند ساعت تا چند روز طول می کشد. این آموزش در مورد استفاده از MetaMask برای لغو تراکنش های معلق است. بنابراین باید این برنامه را داشته باشید. هنگامی که تراکنشی را در بلاک چین ارسال می کنید، معمولاً در توکن اصلی بلاکچین، هزینه گس پرداخت می کنید.

این کارمزد تمایل دارد به طور خودکار بر اساس شرایط بازار، یعنی تقاضا برای فضای بلاک در خود بلاک چین تنظیم شود، اما اگر تراکنش برای مدت طولانی با پیشنهاد به شبکه برای پردازش زودتر تراکنش شما متوقف شود، می‌تواند به صورت دستی نیز تنظیم شود.

نحوه سرعت بخشیدن به تراکنش بلاک چین با متامسک

پس از ارسال تراکنش در MetaMask، یک تراکنش جدید به صف اضافه می شود. پس از اضافه شدن به صف، دو دکمه را مشاهده خواهید کرد – افزایش سرعت و لغو. قبل از کلیک بر روی دکمه Speed Up، روی تراکنش کلیک کرده و جزئیات تراکنش را در مرورگر بلاک چین مشاهده کنید. توجه داشته باشید که مدت زمانی که برای تأیید به شما نشان می دهد به صورت تخمینی است که تقریباً چقدر طول می کشد تا تراکنش در بلاک چین تأیید شود.

معمولا اگر معامله با کارمزد بازار ارسال شود، به سرعت تسویه می شود. با این حال، اگر به دلیل افزایش ناگهانی استفاده از شبکه، خیلی طول بکشد، در صورت نیاز ممکن است بخواهید سرعت آن را افزایش دهید. با کلیک بر روی دکمه Speed Up، به شما امکان می دهد همان تراکنش را مجدداً ارسال کنید، اما با هزینه گس بالاتر که باعث می شود تراکنش سریعتر پردازش شود. شما می خواهید یک تراکنش با کارمزد گس ارسال کنید که به شما امکان می دهد در چند بلوک بعدی پردازش شود. برای انجام این کار، از سرویسی مانند برآوردگر گس Blocknative استفاده کنید.

تخمین‌گر گس Blocknative به شما امکان می‌دهد تنظیمات کارمزد اولویت و حداکثر کارمزد (با EIP بدون EIP 1559) را با احتمال پردازش تراکنش در بلوک بعدی (یعنی 15 ثانیه) مشاهده کنید. برای جزئیات بیشتر، می‌توانید نقشه حرارتی آن‌ها را نیز در همان صفحه بررسی کنید تا میانگین قیمت را برای ساعات خاصی از روز نشان دهید. حتماً قبل از ارسال تراکنش با اولویت بالاتر، این منابع را بررسی کنید تا از پرداخت بیش از حد هزینه های گس جلوگیری کنید.

نحوه لغو تراکنش متامسک (MetaMask)

ساده ترین راه برای لغو تراکنش این است که به جای Speed Up در پنجره تراکنش بالا گزینه Cancel را انتخاب کنید.  با این حال، لغو تراکنش تنها در صورتی می‌تواند انجام شود که تراکنش هنوز در شبکه معلق باشد. اگر تراکنش قبلاً توسط بلاک چین تأیید شده باشد، غیرقابل برگشت است. راه پیشرفته تر برای لغو تراکنش استفاده از nonce سفارشی است. این مقدار  nonce اساساً نشان دهنده موقعیت این تراکنش در ترتیب متوالی تراکنش های کیف پول شما است.

کاری که پاکسازی نانس ها به طور موثر انجام می دهند، این است که تراکنش هایی که هزینه گس پایینی داشته اند را با تراکنش های با گس بالا جایگزین می کنند و سبب تسریع در انجام تراکنش می شود. هنگامی که یک تراکنش دیگر از همان nonce انجام می شود، سپس همه nonce های ادامه دار نیز پردازش می شوند. برای استفاده از nonce به تنظیمات پیشرفته MetaMask بروید و Customize Transaction nonce را فعال کنید. علاوه بر این، کنترل‌های گس پیشرفته را برای پیکربندی و لغو تنظیمات پیش‌فرض گس فعال کنید.

پس از روشن شدن دو گزینه، یک تراکنش جدید ارسال کنید. در مثال ما قصد داریم یک تراکنش اتریوم صفر را برای خودمان ارسال کنیم. آدرس عمومی موجود خود را در کادر جستجو جایگذاری کنید. ( شما باید به کیف پول MetaMask بروید که پرداخت شما از آن تایید نشده است. اگر کیف پول خارجی دارید، باید آدرس را با استفاده از عبارت seed یا کلید خصوصی وارد کنید). اتریوم را 0 را وارد کنید. تراکنش معلق در بلاک چین را در حساب خود جستجو کنید و دو چیز را شناسایی کنید:

عدم انجام معامله (در اینجا 73 است) هزینه گس و حداکثر هزینه اولویت (در اینجا 60 و 1.5 است) گس را با کلیک بر روی دکمه Market تنظیم کنید. Advanced را انتخاب کنید، مطمئن شوید که از هزینه گس بالاتر از تراکنش قبلی خود استفاده می کنید. برای ارسال تراکنش روی Save کلیک کنید، سپس روی Confirm کلیک کنید. این مراحل به زنجیره بلوکی اجازه می‌دهد تا درخواست لغو شما را سریع‌تر از تراکنش معلق اصلی شما دریافت کند، زیرا گس بالاتری دارد.

به طور کلی، برای موفقیت آمیز بودن این تراکنش ها، بهترین کار این است که حداکثر کارمزد را حداقل 25 تا 30 درصد بالاتر از تراکنشی که در حال لغو آن هستید، تنظیم کنید.

نحوه لغو تراکنش بهمراه اتر اسکن (EtherScan)

اولین قدم این است که به Etherscan بروید و هش tx تراکنش معلق خود را وارد کنید. همچنین می توانید آدرس اتریوم خود را جایگذاری کنید و می توانید تمام تراکنش های معلق خود را پیدا کنید.اتر استکن و لغو تراکنش در تراست ولت و متامسک

قدیمی ترین تراکنش معلق را پیدا کنید، روی آن کلیک کنید و سپس روی آن کلیک کنید تا بیشتر ببینید ↓

تا عدد نانس ( nonce مخفف عبارت «Number Only Used Once» به معنای عددی است که تنها یک بار مورداستفاده قرار می‌گیرد.) آن تراکنش را دریافت کنید.

click to see more

تمام تراکنش‌های یک آدرس اتریوم دارای یک عدد غیرانسی هستند که پس از هر تراکنش افزایش می‌یابد.

عدد NONOCE لغو تراکنش در تراست ولت و متامسک

اکنون مفهوم لغو یک تراکنش معلق این است که در واقع یک تراکنش جدید با همان Nonce ارسال شود اما با کارمزد بالاتری که ماینر آن را تأیید می کند. وقتی این کار انجام شود، تراکنش معلق قبلی با همان nonce به سادگی لغو می شود و توسط شبکه فراموش می شود زیرا فقط تراکنش nonce منحصر به فرد در هر آدرس اتریوم می تواند وجود داشته باشد. برای رفتن به مرحله بعدی باید این اطلاعات را داشته باشید:

  • اول آدرس اتریومی تان را داشته باشید.
  • دوم عدد Nonce از تراکنش معلق مسدود شده شما.
  • MetaMask با آدرس اتریوم شما نصب و اجرا می شود.

چگونه می توانم تراکنش سفارشی خود را ارسال کنم

پیکربندی اصلی MetaMask به ما اجازه استفاده از Nonce سفارشی را نمی دهد، اما می توانید آن گزینه را در پیکربندی فعال کنید.

فعال کردن تنظیمات گس سفارشی و nonce سفارشی

روی این دکمه کلیک کنید

فعال کردن تنظیمات گس سفارشی و nonce سفارشی در متامسک

وارد تنظیمات شوید

فعال کردن تنظیمات گس سفارشی و nonce سفارشی

حالا روی Advanced کلیک کنید. پیشنهاد می‌کنم هم کنترل‌های گس پیشرفته و هم سفارشی کردن تراکنش را غیرفعال کنید.

ارسال یک تراکنش سفارشی برای رفع مشکل tx معلق

پس از انجام این کار، از پیکربندی خارج شده و اکنون بر روی دکمه SEND کلیک کنید.

ارسال یک تراکنش سفارشی برای رفع مشکل tx معلق

 

آدرس اتریوم خود را بچسبانید و سپس 10 GWEI به قیمت گس کارمزد تراکنش اضافه کنید تا مطمئن شوید که بالاتر از میانگین قیمت گس شبکه هستید تا این تراکنش نیز در حالت تعلیق باقی بماند. همیشه در پمپ گس اتریوم تأیید کنید و از قیمت گس بالاتر از توصیه FAST استفاده کنید. محدودیت گس را همانطور که هست (21000) بگذارید. بعد از اتمام کار روی Next کلیک کنید.

Next Button

در این صفحه باید بتوانید Nonce سفارشی خود را تنظیم کنید اگر آن را به درستی در پیکربندی MetaMask  همانطور که در ابتدای مقاله توضیح داده شد فعال کنید. Nonce تراکنش معلق مسدود شده خود را بنویسید و روی تأیید کلیک کنید.

نحوه لغو تراکنش در کیف پول متامسک

MetaMask از شما می خواهد که تراکنش خود را امضا کنید و این بستگی به این دارد که آیا از Ledger یا چیز دیگری استفاده می کنید. هنگامی که آن را امضا کردید، تراکنش ارسال می‌شود و اگر بالاتر از توصیه FAST Gas Price از وب‌سایت Eth Gas Station بودید، باید در کمتر از یک دقیقه تأیید شود و تراکنش معلق مسدود شده شما اکنون باید لغو شود. اگر بعد از آن تراکنش معلق دیگری داشتید که پس از آن همچنان مسدود هستند، باید این فرآیند را برای هر یک از آنها، از قدیمی‌ترین تا جدیدترین، تکرار کنید تا در نهایت کل انبوه تراکنش‌های معلق خود را پاک کنید.

چگونه می توانم از تکرار آن جلوگیری کنم

برای اطلاع از میانگین قیمت فعلی گس، به طور مرتب وب سایت Eth Gas Station را زیر نظر داشته باشید و همیشه به قیمت گس از پیش تنظیم شده MetaMask اعتماد نکنید. اگر معامله‌ای را انجام می‌دهید که بسیار مهم است، همیشه می‌توانید قیمت گس MetaMask را که برای شما انتخاب می‌کند ویرایش کنید و آن را روی سریع یا حتی سفارشی که خودتان تصمیم می‌گیرید تنظیم کنید.

چگونه با استفاده از Trust Wallet تراکنش اتریوم را لغو کنیم؟

برای لغو عملیات با استفاده از Trust Wallet، باید این مراحل را دنبال کنید:

روی تراکنش معلق در برنامه Trust Wallet کلیک کنید و قسمت Nonce را پیدا کنید.

قسمت nonce لغو تراکنش در کیف پول متامسک

عددی را که در این قسمت مشخص شده است بنویسید. یک تراکنش جدید ایجاد کنید و آدرس کیف پول ارز دیجیتال خود را در قسمت Recipient Address وارد کنید. مطمئن شوید که آدرس همان تراکنش معلق باشد. مقدار 0 را در قسمت Amount ETH وارد کنید و روی Next کلیک کنید.

 لغو تراکنش در کیف پول متامسک

مقداری را در قسمت Nonce که قبلاً یادداشت کردید، قرار دهید. باید بررسی کنید که قیمت مناسب میدان گس را وارد کرده اید تا معامله شما بدون تاخیر انجام شود و دیگر معلق نباشد.

setting در نحوه لغو تراکنش در کیف پول متامسکAdvanced

منتظر تایید عملیات جدید و جایگزینی آن باشید. در نتیجه اگر تراکنش شما در شبکه اتریوم تایید نشده باقی بماند، این می تواند منجر به مشکلات مختلفی شود. به عنوان مثال، تراکنش معلق شما را از استفاده از کیف پول دیجیتالی خود تا زمانی که تراکنش تایید یا شکست بخورد، باز می دارد. بسیار نادر است که در صورت کاهش هزینه ها در شبکه، تراکنش های معلق به طور خودکار پاک شوند، اما این کار مدتی طول می کشد. خوشبختانه، شما این امکان را دارید که با لغو تراکنش معلق با انتقال توکن صفر، این فرآیند را تسریع کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا