اخباراخبار ایران

علی شمخانی: تلاش‌های اخیر دلارزدایی (تحریم‌های غیرقانونی غرب) را به شکست محکوم می‌کند

علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران گفته است که تلاش‌های اخیر همکاری‌های دوجانبه میان کشورش و روسیه به بی‌فایده‌کردن تحریم‌های اعمال‌شده آمریکا در سطح جهانی کمک می‌کند. این مقام خاطرنشان کرد که بسیاری از کشورهای دیگر نیز در این مسیر هستند – هژمونی دلار آمریکا را کنار می‌گذارند.

مقامات ارشد امنیتی ایران تلاش‌های مداوم برای جایگزینی دلار تحریم‌ها را بی‌فایده می‌کند

علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران، نظر خود را در مورد تأثیر معاملات دوجانبه و تلاش‌های اخیر دلارزدایی جهانی بر اثربخشی تحریم‌های آمریکا اعلام کرد. به گزارش شینهوا، شمخانی در دیدار با مقامات روسیه، توضیح داد که پیشرفت‌های دوجانبه اخیر بین ایران و روسیه که شامل مسائل پولی و بانکی می‌شود، برای محکوم کردن تحریم‌های غیرقانونی غرب به شکست بسیار مهم است.

شمخانی در عین حال به دیگر جنبش‌های دلارزدایی در جهان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهای دیگر نیز در این مسیر قدم گذاشته‌اند. ایران از سال 1979 با تحریم‌های ایالات متحده مواجه بوده است که در دوره 1981-1987 لغو شده‌اند و پس از آن زمان مجدداً تحریم ها اعمال و حفظ شده‌اند.

ایران و روسیه که دو کشوری هستند که بیشترین سهم تحریم را از سوی ایالات متحده در جهان دارند، این دو کشور در آستانه نهایی کردن یک توافق راهبردی جامع درباره دوری از نفوذ غرب و نفوذ دلار آمریکا در عملیات تجاری خود هستند که یکپارچگی بین سیستم های اقتصادی آنها را بیشتر پیش ببرد.

ایجاد تحریم ها و به اصطلاح تسلیحاتی شدن پول آمریکا اخیراً در کانون توجه قرار گرفته و به دلیل تأثیر منفی آن بر وضعیت دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره مورد انتقاد قرار گرفته است.

جفری ساکس، اقتصاددان مشهور، اخیراً اظهار داشت که کشورهای دیگر از مصادره دلارهایشان در صورت اختلاف نظر سیاسی با ایالات متحده می ترسند. خزانه داری در این زمینه بزرگترین دشمن دلار را به عنوان ارز ذخیره اعلام کرد.

تحریم ها آنها را به هم نزدیک می کند

به گفته تحلیلگران، ادامه اجرای تحریم ها و همچنین لزوم تجارت برای کالاهایی که به دلیل محدودیت ها امکان واردات ندارند، این دو کشور را به هم نزدیک کرده است. شرکت‌ها یا نهادهای زیادی وجود ندارند که بخواهند با تحریم‌های اقتصادی ثانویه مواجه شوند، بنابراین آنها تصمیم می‌گیرند روابط خود را با روسیه و ایران قطع کنند، حتی از معاملات سودآور صرف نظر کنند.

در واقع، آخرین دور تحریم های اعمال شده علیه ایران در 2 مارس، علیه چندین شرکت بین المللی است که متهم به دست داشتن در حمل و نقل یا فروش نفت و پتروشیمی ایران هستند.

به همین دلیل است که دو کشور ایران و روسیه برای ایجاد کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال-جنوب، یک کریدور چندجانبه متشکل از بیش از 7200 کیلومتر راه، راه آهن و راه‌های ارتباطی دریایی کار می‌کنند که تجارت بین روسیه، آذربایجان، ایران و هند را تسهیل می‌کند و همچنین امکان دسترسی به اروپای مرکزی را نیز باز می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا