اخباراخبار جهان

رئیس جمهور کوبا: کنار گذاشتن دلار آمریکا، کشورها را از تحریم و تجاوز رها می کند

رئیس‌جمهور کوبا، میگل دیاز کانل، می‌گوید: بلوک اقتصادی بریکس “یک جایگزین درخشان برای یکپارچگی اقتصادی، به ویژه برای اقتصادهای در حال توسعه فراهم می کند.”

نظرات رئیس جمهور کوبا در مورد دلارزدایی

میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا در مصاحبه ای با RT که روز پنجشنبه پخش شد، روند دلارزدایی جهانی را مورد بحث قرار داد. وضعیت ارز ذخیره جهانی دلار آمریکا به ایالات متحده این امکان را می‌دهد که «سیاست هژمونیستی تهاجمی ساخت دیوار، تحمیل تحریم‌های تنبیهی، باج‌خواهی، تجاوز، و تهمت» را دنبال کند.

کشورهای عضو بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) تلاش های خود را برای کاهش وابستگی به دلار آمریکا تشدید کرده اند و از پذیرش ارزهای ملی مربوطه خود در تسویه حساب های تجاری حمایت می کنند. انتظار می رود نشست رهبران آنها در ماه اوت شامل بحث و گفتگو در مورد ارز مشترک پیشنهادی بریکس باشد.

بسیاری از مردم بر این باورند که ارز پیشنهادی که توسط گروه بریکس ایجاد می شود به یک پول موفق تبدیل می شود که امکان دارد که سلطه دلار آمریکا را از بین ببرد.

کوبا علیرغم عدم عضویت در گروه بریکس، شراکت قوی با روسیه را حفظ کرده است که به دوران اتحاد جماهیر شوروی باز می گردد. تجارت بین مسکو و هاوانا در سال گذشته رشد قابل توجهی را تجربه کرد و به 452 میلیون دلار رسید که ارزش قبلی خود را سه برابر کرد.

برای چندین دهه، ایالات متحده تحریم‌های اقتصادی گسترده‌ای را علیه کوبا که در ابتدا در دهه 1960 اعمال شد، حفظ کرده است. دولت ایالات متحده نقض حقوق بشر، تمایلات کمونیستی و بی ثباتی منطقه ای را به عنوان برخی از دلایل تحریم های ادامه دار ذکر کرده است.

دیاز کانل گفت: “من معتقدم که ما باید نقش پیشرو روسیه را در شکل دادن به این جهان چند قطبی را به رسمیت بشناسیم. وی افزود که ادامه تلاش‌های دلارزدایی منجر به “تجارت فراگیرتر و برای روابط دوجانبه سودمندتر” برای کشورهایی خواهد شد که “دروغ‌ها و وعده‌های پوچ” ایالات متحده را رد می‌کنند.

ماه گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفت که روند به سمت چندقطبی شدن نه تنها اجتناب ناپذیر است بلکه تشدید خواهد شد. رئیس جمهور روسیه هشدار داد: «کسانی که این را درک نمی کنند و از این روند پیروی نمی کنند، ضرر خواهند کرد.

تعداد فزاینده ای از کشورها به جز کشورهای بریکس در حال افزایش تلاش های خود برای دلارزدایی هستند. ده کشور جنوب شرق آسیا که عضو انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) هستند اخیراً برای ترویج استفاده از ارزهای ملی موافقت کردند.

علاوه بر این، مقامات ارشد 9 کشور آسیایی هفته گذشته در ایران برای بحث در مورد اقدامات دلارزدایی دیدار کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا