اخباراخبار جهان

بانک مرکزی بولیوی به طور مستقیم دلار می فروشد

بانک مرکزی بولیوی هم اکنون در حال فروش مستقیم دلار به شهروندان است، علت این امر افزایش تقاضای دلار توسط شهروندان است. بانک مرکزی این افزایش تقاضای خرید ارز خارجی  را یک حمله سوداگرانه خواند. این افزایش تقاضا توسط عوامل مختلفی ایجاد شده است که باعث می شود جمعیت اعتقاد داشته باشند که ممکن است یک حرکت کاهش ارزش وجود داشته باشد.

بانک مرکزی بولیوی برای دلجویی از بازار محلی دلار می فروشد

بانک مرکزی بولیوی اقدامات فوق العاده ای را برای تأمین بازار داخلی خود با ارز خارجی انجام می دهد. در تاریخ 6 مارس، یک موسسه مالی اعلام کرد که فروش مستقیم به شهروندان را آغاز می کند و همچنین این اقدامات خود را به بازار مستقر مبادله ارزی اضافه می کند.

این اقدام با آنچه بانک مرکزی حمله سوداگرانه به سیستم ملی پولی می نامد، مقابله می کند و باعث می شود بولیوی ها برای محافظت از افزایش شایعه در نرخ ارز، دلار بیشتری از صرافی ها خریداری کنند.

ادوین روژاس، رئیس بانک مرکزی بولیوی ، اظهار داشت:

بانک مرکزی بولیوی درهای خود را باز می کند، رئیس بانک مرکزی گفت از آنجایی که این فرایند نیازمند توان جسمی بالایی است ما مجدداً از یونیون بانک(Banco Unión) که یک شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی است، تقاضا کردیم که در این فرایند با ما همکاری می کند تا جمعیتی که دلار می خواهند و نمی توانند آنها را (در خارج) به دست اورند، پیش ما بیایند تا تقاضای آنها را برآورده کنیم.

ترس از کاهش ارزش

افزایش تقاضا برای دلار که بانک مرکزی با آن روبرو است مربوط به ترس از وضعیت فعلی ذخایر ملی است و اینکه چگونه این امر می تواند باعث تغییر در نرخ ارز دلار ایالات متحده شود. در بولیوی، نرخ ارز ثابت وجود دارد که در سال 2011 تنظیم شده است.

این نرخ ثابت تعیین می کند که هر دلار به 6.86 بولیوی، ارز فیات کشور ارزش دارد. کشورهایی مانند ونزوئلا و آرژانتین، که کنترل ارز بر ارز خارجی را ایجاد کرده بودند، به دلیل این محدودیت ها میزان افزایش ارزش و تورم را تجربه کرده اند.

در تاریخ 9 مارس، روژاس خلاصه ای از نحوه واکنش بازار به این اقدام را ارائه داد و خاطرنشان کرد که بیش از 91 میلیون دلار در طی دو هفته گذشته برای برآورده کردن این تقاضای بی سابقه اختصاص یافته است. وی توضیح داد که این کشور هیچ برنامه ای برای تغییر سیاست پولی خود ندارد. با این حال، تحلیلگران در مورد پایداری این حرکات مردد هستند.

آخرین گزارش در مورد وضعیت ذخایر ارزهای خارجی در تاریخ 8 فوریه توسط بانک مرکزی اعلام شد که 372 میلیون دلار ذخیره ی ارزی دارد. که این کمتر از 400 میلیون دلار است که آنتونیو ساراویا یک اقتصاددان محلی، تخمین می زند که بازار ملی ماهانه به آن نیاز دارد. او شک دارد که دولت می تواند این سطح از مداخله را برای مدت طولانی حفظ کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا