اخبار

پیش بینی استراتژیست آمریکایی: طلا در سال 2023 به 2500 دلار در هر اونس می رسد

یک استراتژیست کالایی بانک مرکزی آمریکا (BOFA) فرض کرده است که اگر طلا در سال 2023 به رشد خود ادامه دهد، می تواند راه را برای صعود به 2500 دلار در هر اونس هموار کند. این فلز گرانبها که در حال حاضر 1983 دلار در هر واحد قیمت دارد، از آستانه 2000 دلار فاصله دارد. با این حال، اگر قرار بود به هدف 2500 دلاری پیش بینی شده دست یابد، ارزش آن باید بیش از 26 درصد در برابر دلار آمریکا افزایش یابد.

استراتژیست کالای BOFA می گوید: خریدهای غیرتجاری نیازی به افزایش مادی ندارند تا قیمت طلا را به 2500 دلار توجیه کند.

در سال 2023 تاکنون، طلا عملکرد قابل تحسینی از خود نشان داده است و قیمت آن در مدت شش ماه بیش از 19 درصد افزایش یافته است. به ویژه در 30 روز گذشته شاهد افزایش قابل توجه 1.33 درصدی قیمت این فلز ارزشمند بوده ایم.

علاوه بر این، یادداشتی که اخیراً از سوی یک استراتژیست کالای BOFA منتشر شده است، معتقد است که برای تحقق نقطه عطف پیش‌بینی شده 2500 دلار در هر اونس، طلا نیازی به افزایش ارزش ندارد.

استراتژیست BOFA اظهار داشت:

خط نهایی: خریدهای غیرتجاری نیازی به افزایش مادی ندارند تا طلا در سال جاری به 2500 دلار در هر اونس برسد.

جریان ورودی به ETF ها حیاتی خواهد بود و پویایی در دارایی های تحت مدیریت یک شاخص مهم برای تأیید اینکه آیا افزایش قیمت ها را می توان حفظ کرد.»

این یادداشت در زمانی ارائه می شود که بانک های مرکزی مقادیر زیادی طلا را در سال 2023 خریداری کرده اند. چین برای اولین بار، ذخایر طلای خود را در ماه مارس 18 تن افزایش داد و ذخایر ملی این فلز گرانبها را به 2068 تن رساند. همانطور که توسط شورای جهانی طلا گزارش شده است، روند تملک طلا توسط بانک های مرکزی که از سال 2022 آغاز شده است، تا سال 2023 ادامه داشته است.

علاوه بر این، آمار Google Trends نشان می دهد که در هفته اول آوریل 2023، جستجوی عبارت “چگونه  طلا خریداری کنیم” امتیاز کامل 100 را کسب کرده است.

علیرغم یادداشتی از اقتصاددان ارشد BOFA، آدیتیا باوه، که در اوایل مارس 2023 منتشر شد، و او پیش بینی کرد که فدرال رزرو در افزایش نرخ ها پافشاری خواهد کرد، گزارش بعدی استراتژیست کالای بانک، پایان افزایش نرخ بهره را پیش بینی کرد.

این استراتژیست در این هفته اظهار داشت: تحت تأثیر آشفتگی بانکی اخیر، بازارها کاهش قریب الوقوع نرخ را قیمت گذاری می کنند.

استراتژیست BOFA اضافه کرد:

این دیدگاه دیرینه ما را تأیید می کند: بانک های مرکزی هیچ گلوله نقره ای برای مبارزه با تورم ندارند و این در نهایت باید سرمایه گذاران را به بازار بازگرداند. پایان چرخه پیاده روی برای فلز زرد حیاتی خواهد بود.

با تصمیم بعدی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) کمتر از یک هفته دیگر، سرمایه گذاران خود را با عدم اطمینان در مورد اینکه آیا فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش خواهد داد یا خیر، دست و پنجه نرم می کنند.

ابزار CME Group Fedwatch نشان می دهد که 84.5 درصد از بازار انتظار افزایش 25 واحد پایه را دارند، در حالی که 15.5 درصد معتقدند که فدرال رزرو  بدون اینکه در ماه می بدون افزایش قیمت نرخ ها را ثابت نگه می دارد، تغییر احتمالی بانک مرکزی ایالات متحده از سیاست پولی جنگ طلبانه خود می تواند تحت تأثیر تحولات پایدار در صنعت بانکداری این کشور باشد.

به طور خاص، تحلیلگران بازار از نزدیک تلاطم های اخیر در First Republic Bank، چهاردهمین بانک بزرگ کشور را زیر نظر داشته اند، که در طی یک جلسه معاملاتی افت شدید 50 درصدی ارزش را تجربه کرد و پس از آن روز بعد قبل از توقف معاملات، 30 درصد کاهش یافت.

در حالی که سهام از آن زمان به بعد رشد کرده و در 27 آوریل 2023 13 درصد افزایش یافته است، سهام First Republic Bank طی شش ماه گذشته 94 درصد سقوط کرده است. در اطلاعیه اخیر، این بانک خروج گسترده 100 میلیارد دلار از خزانه خود در ماه مارس را به خروج مشتریان نسبت داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا