اخباراخبار جهان

روسیه روبل دیجیتال را در 11 شهر آزمایش می کند

اولگا اسکوروبوگاتووا، معاون بانک روسیه اعلام کرد، مسکو پایتخت روسیه و 10 شهر دیگر میزبان آزمایش‌های روبل دیجیتال خواهند بود. این آزمایش ها که قرار است با شرکت 12 بانک روسی و همچنین استفاده از کاربران واقعی و تراکنش های واقعی برنامه ریزی شده قرار است در اواسط ماه آگوست آغاز شود.

روسیه برای عملیات آزمایشی با روبل دیجیتال جدید آماده می شود

همان طور که در ابتدای خبر عنوان کردیم، مقامات مالی و موسسات در فدراسیون روسیه در حال آماده شدن برای شروع طرح آزمایشی ارز دیجیتالی بانک مرکزی این کشور (CBDC) با معاملات واقعی و بین کاربران واقعی هستند. این آزمایشات قرار است در 15 اگوست آغاز شود.

اولگا اسکوروبوگاتووا، معاون اول رئیس بانک مرکزی روسیه، در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد و به نقل از پایگاه خبری ارز دیجیتال Bits.media از این طرح آزمایشی رونمایی کرد و اعلام کرد که حدود 600 نفر و 30 شرکت در مرحله اولیه آزمایش ارز دیجیتالی روبل شرکت خواهند کرد.

وی افزود: پس از تأیید کلیه عملیات انجام شده توسط گروه اول، تعداد شرکت کنندگان افزایش می یابد. این آزمایش ها در 11 شهر روسیه از جمله مسکو انجام می شود که در آن تراکنش های دیجیتال روبل در سیستم حمل و نقل عمومی از جمله مترو راه اندازی خواهد شد.

ماکسیم لیکسوتوف، معاون شهردار حمل و نقل، خاطرنشان کرد: متروی مسکو پایتخت روسیه همیشه یک مکان آزمایشی برای نوآوری ها و طرح های جدید بوده است. لیکسوتوف افزود که: مقامات محلی قصد دارند فروش بلیت روبل دیجیتال را در متروی مسکو راه اندازی کنند و در نهایت پرداخت های ارز دیجیتال ملی یا همان CBDCها را در انواع دیگر حمل و نقل شهری معرفی کنند.

اوایل این هفته، اسکوروبوگاتووا فاش کرد که 13 بانک روسی به طرح آزمایشی روبل دیجیتال خواهند پیوست. سرگئی خوتیمسکی، معاون اول رئیس هیئت مدیره Sovcombank در طی این جلسه گفت که بانک های تجاری (commercial banks) نیز قصد دارند با پلتفرم روبل دیجیتال رقابت کنند و وی توضیح داد:

ما سعی خواهیم کرد همان کاری را انجام دهیم که در مورد پول نقد، زمانی که بانک ها خدمات ایجاد کردند و مکانیسم هایی را برای سودآوری و جذابیت بیشتر پول غیر نقدی ارائه کردند، انجام دهیم، و ما به این کار ادامه خواهیم داد.

خوتیمسکی تاکید کرد که موسسات بانکی روسیه مایلند این حساب بانکی حساب اصلی روس ها باقی بماند. مقامات قبلاً روشن کرده بودند که روبل دیجیتال، به عنوان سومین شکل فیات روسیه، به منظور تکمیل، نه جایگزین، پول نقد کاغذی یا پول الکترونیکی بانکی است.

قانون تنظیم کننده معرفی ارز دیجیتال بانک مرکزی روسیه در ماه جولای توسط هر دو مجلس پارلمان تصویب شد. همچنین ماه گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، لایحه روبل دیجیتال را امضا کرد تا راه را برای پرداخت‌های CBDC در کشور باز کند.

آزمایش روبل دیجیتال، در اصطلاحات مالی و اقتصادی، روبل دیجیتال به معنای ارز دیجیتالی است که توسط یک کشور یا بانک مرکزی آن کشور عرضه می‌شود. این ارز معمولاً به عنوان نسخه‌ای دیجیتالی از واحد پول ملی (مانند روبل) ایجاد می‌شود و برخی از مزایای تکنولوژی بلاکچین و دیگر فناوری‌های مشابه را دنبال می‌کند.

آزمایش روبل دیجیتال به معنای آغاز یک فاز تست و اجرای محدودی از این ارز دیجیتال در یک محیط آزمایشی است تا اثرات و عواقب آن در سیستم مالی و اقتصادی کشور موردنظر بررسی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا