تحلیل روزانه

قیمت بیت کوین چقدر می تواند پایین بیاید؟

قیمت بیتکوین به کجا می رسد؟ به عبارت دیگر، آیا قیمت بیت‌کوین ممکن است به مقداری کمتر از حال حاضر کاهش یابد؟ بیت کوین برای چهارمین روز متوالی سقوط کرد تا یک الگوی فنی نزولی نشان دهد که قیمت بیت کوین به زیر 25000 دلار می رسد.

قیمت بیت کوین در سه روز اخیر سقوط کرده است، زیرا معامله گران به بررسی و ارزیابی چندین عامل منفی، از جمله افزایش هزینه های تراکنش و سیگنال های منفی برای بازارهای پرخطر، از سوی سرمایه گذار معروف وارن بافت پرداخته اند.

در تاریخ ۹ ماه می، قیمت بیت کوین به زیر ۲۷،۵۰۰ دلار رسید و به میزان ۸ درصد نسبت به بالاترین قیمت محلی آن که سه روز پیش با ارزش ۲۹،۸۵۰ دلار ثبت شده بود، کاهش داشت. علاوه بر این، با این کاهش، حجم معاملات نیز افزایش داشته است که نشان دهنده ی پشتیبانی از حرکتی است که در قیمت بیت کوین صورت گرفته است.TradingView

اما آیا این یک روند نزولی کوتاه مدت خواهد بود یا فضای بیشتری برای سقوط وجود دارد؟ بیایید به دقت بررسی کنیم.

الگوی H&S به قیمت بیت کوین زیر 25 هزار دلار اشاره می کند

قیمت بیت کوین در کوتاه مدت از نقطه نظر فنی به زیر 25000 دلار سقوط می کند. هدفی که برای کاهش قیمت بیت کوین تعیین شده، بر اساس الگوی سر و شانه بیتکوین (Head-and- Shoulders) است.

که توسط شکل گیری سه کندل یا قله در بالای سطح حمایت مشترک یا یک سطح پایه تایید شده است. قله مرکزی که سر نامیده می‌شود، بلندتر از دو قله دیگر است که شانه چپ و راست نامیده می شود، که تقریباً از نظر ارتفاع یکسان هستند.

TradingView

به عنوان یک قاعده تحلیل تکنیکال، یک شکست قاطع به زیر سطح حمایت H&S نزدیک به 27500 دلار می تواند قیمت را به اندازه حداکثر ارتفاع الگو، یعنی فاصله بین جدوسطح پشتیبانی،کاهش دهد.

به طور کلی در تحلیل تکنیکال، اگر قیمت به شدت از سطح پشتیبان شکل سر و شانه‌ای نزولی که نزدیک به ۲۷،۵۰۰ دلار است شکست بخورد، ممکن است با توجه به ارتفاع الگوی این شکل (یعنی فاصله بین قسمت سر و سطح پشتیبان)، قیمت تا همان حداکثر ارتفاع این شکل نیز کاهش پیدا کند.

این احتمال کاهش قیمت بیت کوین به 24750 دلار تا ژوئن را افزایش می دهد که حدود 10 درصد کمتر از سطح قیمت فعلی است. علاوه بر این ، تحلیلگر مستقل بازار به نام کولد بلود شیلر(Cold Blooded Shiller) پیش بینی کرده است که قیمت بیت کوین طی دو روز آینده به 25,000 دلار کاهش یابد، که این عدد یک سطح مقاومت هفتگی قبلی بوده است.

Tradingview

این تحلیلگر در توییتی نوشت:

من هنوز فکر می‌کنم که اگر این ساختار را بشکند، خیلی سریع (24 تا 48 ساعت) به سمت سطح هفتگی حرکت خواهد کرد. 27500 هزار دلار یکی از نقاط دفاعی بالقوه بهتر برای بیتکوین است، اما بازار کریپتو بسیار ضعیف معامله شده است. برعکس، یک بازگشت با حجم بالا از پشتیبانی H&S می‌تواند راه‌اندازی نزولی را باطل کند. پس از آن بازیابی به 30000 دلار دوباره روی میز خواهد بود.

انتشار داده های CPI آوریل

قیمت بیت کوین در روزهای منتهی به انتشار داده های تورم ایالات متحده در 10 می کاهش یافته است. بر اساس گزارش بلومبرگ، شاخص اصلی قیمت مصرف کننده (CPI) که غذا و انرژی را در نظر نمی گیرد، در ماه آوریل می تواند نزدیک به 5.5 درصد باشد، تقریباً مشابه ماه قبل.

این مطالعه ی مداوم CPI به این معنی است که فدرال رزرو باید به افزایش نرخ بهره خود ادامه دهد تا تورم را به هدف مطلوب خود یعنی 2 درصد کاهش دهد. نرخ بهره بالاتر به‌طور معمول باعث کاهش اشتیاق سرمایه‌گذاران به دارایی‌های ریسک‌پذیر و بدون بازده مانند بیت کوین می‌شود، یک عامل اساسی که با هدف قیمت H&S برای جفت ارز بیتکوین دلار همانطور که در بالا ذکر شد، همخوانی دارد.

با این وجود، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو هفته گذشته گفت که افزایش نرخ بهره را در ماه ژوئن متوقف خواهند کرد تا بررسی کنند که چگونه اقتصاد ایالات متحده به نرخ های بهره بالاتر و بحران جاری بخش بانکی واکنش نشان داده است.

او احتمال کاهش نرخ بهره را رد کرد، علیرغم اینکه داده های آتی صندوق های فدرال رزرو احتمال حداقل پنج کاهش نرخ را بیان می کند. بنابراین یک سیگنال خرید بالقوه برای سرمایه گذاران بیت کوین بین می 2023 و ژانویه 2024 پیشنهاد می دهد.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در نشست ماه می FOMC گفت که ممکن است نرخ‌ها از قبل به اندازه کافی محدودکننده باشند، اما او به زمان بیشتری برای مشاهده تحولات نیاز دارد تا بتواند به آن قضاوت اعتماد کند. نه CPI آوریل و نه چاپ PPI اطمینان‌بخش نیستند و انتظار می‌رود که هر دو نرخ تورم را افزایش دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا